RUMlogNG

Wśród nas krótkofalowców są wyjątki którzy nie posiadają komputera PC albo laptopa z systemem Windows, ale zamiast nich mają komputery ze stajni Apple.

Większość programów dla krótkofalowców (zakładam, że ponad 90%) jest przygotowana na platformę Windows.
A co, jeśli posiadamy urządzenie z systemem MacOS ? Czy jedyną opcją jest instalacja Windowsa na Mac’u?

Otóż nie 🙂

Dzięki zaangażowaniu osób z kilku krajów powstał DARMOWY program RUMlogNG. Głównym pomysłodawcą był TOM DL2RUM.
Postaram się opisać w skrócie konfigurację tego oprogramowania.

Instalacja

Program instalujemy bezpośrednio z AppStore. Proces instalacji przebiegnie po przeciągnięciu ikony programu do naszych aplikacji.
Link do aplikacji w sklepie AppStore

Pierwsze uruchomienie programu.

Od razu po uruchomieniu programu musimy go skonfigurować. W tym celu klikamy w górnym pasku RUMlogNG > Preferences…

W drugim kroku musimy podać swój znak, imię i lokator. Tak to wygląda w moim przypadku.

Następnie, w tym samym oknie wybieramy zakładkę TX 1, w której mamy możliwość podłączenia swojego Radia do programu. Takie podłączenie da nam sporo możliwości w późniejszym użytkowaniu.
Należy wybrać producenta i dokładny model swojego urządzenia oraz sposób połączenia. Jeśli chcemy podłączyć jakikolwiek TRX przez USB musimy zainstalować do niego sterowniki. Każdy z nas jest w stanie je znaleźć w Internecie. Gdy wszystko przebiegnie pomyślnie, w polu Serial port po podłączeniu TRX pojawi się ścieżka do portu USB.

Pozostało jedynie uzupełnić dane logujące do LOTW jak i eQSL.
Program bez problemu współpracuje z tymi serwisami i po poprawnej konfiguracji pozwala nam wysyłać swój log na stronę LOTW oraz wysyłać karty eQSL do innych.

Następną możliwością jaką daje nam program jest DX Cluster. W celu jego konfiguracji należy otworzyć zakładkę DX Cluster i zalogować się do np. Kiel’a.

Po zalogowaniu się do Clustera zamykamy okno „Preferences”.

Tworzenie logu

Aby utworzyć nowy log, w górnym pasku klikamy Logbook, a następnie New… . Później musimy zapisać wygenerowany plik na dysku. Klikamy Save i gotowe.


Zawody w programie RUMlogNG

Na początku musimy utworzyć log typowo do zawodów. W tym celu, tak jak na obrazku powyżej Contest > New contest… . Otworzy nam się takie okienko.

W polu Select a contest wybieramy General Contest, następnie wpisujemy swój znak i lokator. Pola z wyborem kontynentu, cq zone oraz ITU zone uzupełnią się automatycznie.
W polu Exchange to send wpisujemy wartość, która ma być dodana do każdej naszej łączności.
Dla przykładu zawody PGA-TEST wymagają podania skrótu PGA wraz z oznaczeniem gminy. W moim przypadku jest to PB07. Dodatkowo jak mówi regulamin, musimy podać numer łączności począwszy od 001. Aby łączności się numerowały z automatu zaznaczamy „Add serial number” .

Klikamy „Save” I umieszczamy to w takim miejscu aby nie przepadło 🙂

Pozostaje nam jeszcze tylko otworzyć okno zawodów Contest > Contest Window.

I ukazuje nam się okienko zawodów. Dla przykładu wpisałem kilka łączności, żeby było widać jak to działa.

Po zakończonych zawodach ostatnim elementem jaki musimy zrobić, jest export logu do pliku Cabrillo albo ADIF w zależności od zawodów. W drugim przypadku export jest najprostszy, ponieważ wystarczy wybrać miejsce docelowe dla pliku ADIF i go zapisać.

Z kolei przy zapisywaniu w formacie Cabrillo, po zapisaniu pliku musimy otworzyć go w jakimś notatniku i zmienić nagłówek tak, aby był zgodny z regulaminem zawodów.

To tyle z mojej strony. Program opisałem wystarczająco, aby rozpocząć w nim pracę.
Gdyby zaszła potrzeba pomocy w konfiguracji programu proszę o kontakt, postaram się pomóc.