Krótko o AnyTone AT-D878UV


Ogólne spostrzeżenia

Radio mam od kilku dni więc już coś mogę o nim powiedzieć. Nie jest one łatwe w skonfigurowaniu dla osoby, która ma pierwszy raz styczność z DMR. Na dole tej strony dodałem pliki wsadowe, gdyby ktoś nie mógł sobie poradzić z konfiguracją.

Czytałem gdzieś na forum, jak to niektórzy użytkownicy tego radia uskarżają się na jego czułość. Twierdzą, że jest ono głuche. Według mnie, odbiór jest na zadowalającym poziomie. W porównaniu z ID-51e, słyszalność dalszych przemienników jest praktycznie identyczna.

Z minusów które mogę jeszcze wymienić to mały zakres ustawienia minimalnej głośności. Poziom ustawiony na minimum, dla mnie jest stanowczo za głośny.
Spotkałem się dodatkowo z opinią, że radio się zawiesza. Na te kilka dni dość intensywnego użytkowania nie zdażyło mi się to jeszcze.
W 878 brakuje mi jeszcze dwóch niezależnych VFO. Urządzenie posiada tak jak większość Baofengów czy tam innych urządzeń, jedynie funkcję Dual-watch.

Posiada jasny, kolorowy i czytelny wyświetlacz z możliwością personalizacji . Można zmienić tło, ekran powitalny, kolory napisów.

Dużym plusem urządzenia są 4 tryby mocy. W trybie TURBO mamy 7W na VHF i 6W na UHF.
Radiotelefon dodatkowo posiada możliwość wysyłania ramek APRS w wersji Digital i Analog. Wielka szkoda, że nie posiada możliwości ich dekodowania .

GPS na tzw. „zimnym starcie” łapie zasięg dość szybko (ok 10 sekund).


Bateria

W SP AnyTone 878 dostępne jest tylko z baterią o pojemności 3100 mAh. Nie oszukujmy się, z tym pakietem jest ono bardzo grube. Kolega, gdy pierwszy raz wziął je do ręki, to podsumował je w jednym słowie „cegła” .I nie oszukujmy się tak jest. Ale coś za coś. Radio z tą baterią pracuje długo, oj bardzo długo. Gdy piszę ten artykuł, mija 4 dzień od pełnego naładowania i radio w dalszym ciągu pokazuje wszystkie kreski. Używane kilka godzin dziennie, głównie do nasłuchu.
Czas użytkowania mogę porównać z ICOMem ID-51e, który w podobnym cyklu użytkowania wytrzymywał max 2 dni.
W najbliższym czasie planuje jednak dokupić baterię QB-44L o pojemności 2100 mAh.


Unboxing


Pliki do pobrania

Wsad dostosowany jest do użytkowników z 7 okręgu (Analog + DMR), natomiast wgrane są wszystkie przemienniki DMR z SP.

Powyższy wsad jest w wersji 1.10 . Jeśli nie możesz go wgrać całego do swojego radiotelefonu (wyskakuje błąd „band error”) to zaimportuj poszczególne pliki.

Aby wgrać pliki do radia, w programie klikamy Tool > Import, a następnie pliki umieszczamy w odpowiednich polach.


Zakładka APRS wygląda tak. Po zaimportowaniu należy zmienić tylko znak wywoławczy.